Рекомендації вчителям: як попередити потенційний суїцид
Важко
дати пораду, підтримати, коли підліток відгородився від усього світу,
знервований та озлоблений. І все ж слід спробувати допомогти усвідомити, що
коли почуваєшся пригніченим або стурбованим, краще не страждати наодинці, а
поділитися своїми переживаннями з людиною, якій довіряєш. Розмова допомагає
знизити емоційне напруження і поглянути на проблеми з іншого боку.
Головним
превентивним заходом щодо вчинення самогубства постає запобіжне запевнення
дитини в тому, що її життя дуже цінне для інших, і завжди, за будь-яких
обставин близьке оточення зрозуміє її.
Педагогічним працівникам фахівці рекомендують у випадку виникнення ознак
суїцидальної поведінки в учнів здійснювати такі види допомоги:
- Підбирайте ключі до розгадки суїциду. Попередження суїцидівполягає не тільки у піклуванні та підтримці, а і в здатності розпізнавати ознаки можливої небезпеки. До числа останніх відносять суїцидальні погрози, які передують спробі самогубства, депресію, значні зміни у поведінці підлітка тощо. Зауважте своєчасно прояви безпорадності та безнадії і з’ясуйте, чи не є дитина одинокою та ізольованою.
- Сприймайте суїцидента як особистість. Не вважайте, що вона не здатна і не може наважитися на самогубство. Якщо ви думаєте, що учню загрожує небезпека, дійте у відповідності зі своїми власними почуттями. Небезпека, що ви перебільшите потенційну загрозу, - ніщо в порівнянні з тим, що дитина може загинути в результаті вашого невтручання.
- Налагоджуйте турботливі стосунки. Необхідно турбуватися про дитину , яка перебуває у відчаї. У цій ситуації не має часу для моралізування, а лише для доброзичливої підтримки. Для підлітка, який відчуває, що він нікому не потрібний, ваша турбота є могутнім підбадьорливим засобом
- Будьте уважним слухачем. Якщо підліток перебуває у стані депресії, то йому більше потрібно говорити, аніж слухати. Він страждає від сильного почуття відчуження і не завжди готовий сприйняти ваші поради.
- Запитуйте. Запитання повинні бути прямі, наприклад,: «Ти думаєш про самогубство?». Це не викличе подібної думки, якщо її раніше не було. Але якщо дитина обдумує самогубство і, нарешті, знаходить когось, кому небайдужі її переживання і хто згоден обговорити цю заборонену тему, то це може принести полегшення, допомогти зрозуміти свої почуття.
- Не залишайте дитину саму у випадку високого суїцидального ризику.
- Звертайтеся по допомогу до спеціалістів.
- Важливо якомога довше зберігати турботу і підтримку учня.
- Якщо критична ситуація і пройшла, то не можна дозволяти собі розслаблення. За покращення часто приймають підвищення психічної активності. Підлітки кидаються у вир діяльності, просять вибачення у тих, кого образили. Оточуючі відчувають полегшення і послаблюють пильність. Але така поведінка може свідчити про рішення розрахуватися зі всіма боргами і зобов’язаннями, після чого можна покінчити із собою. Допоможіть учню адаптуватися в соціумі.
- Використовуйте засоби піднесення цінності особистостідитини, її життя.
Немає коментарів:
Дописати коментар